Çocuklar Bizim Geleceğimizdir

Çocuklar Bizim Geleceğimizdir

Çocuklar en degerli varlıklarımızdır. Bir toplumun gelismislik düzeyinin belirlenmesindeki en önemli kriterlerden biri de o toplumun çocuklarına sundugu saglık hizmetleridir. Kuskusuz, çocuklarımızın saglıklı olması gelecege yaptıgımız en büyük yatırımların basında gelir.

Biz çocuklarla ilgilenen hekimlerin hep üzerinde durdugu ve önemle vurguladıgı bir gerçek vardır. Çocuk eriskinin bir minyatürü degildir. Çocuklar yasa baglı olarak belirgin fiziksel, psikolojik ve anatomik farklılıklar gösterdikleri için özel bir biçimde ele alınmalıdırlar. Çocuklar ile ilgilenecek hekimlerin egitimleri de eriskin hastalıkları ile ilgilenen hekimlerin egitimlerinden farklıdır.

Çocukların cerrahi uygulamasında da en iyi sonuçlar çocukların tedavisinde uzmanlasmıs doktor ve hemsire ekipleriyle ve özelikle bu amaçla düzenlenmis kurumlarda elde edilmektedir. Çocuklardaki çok küçük denilebilecek cerrahi girisimler bile, eger uygun sartlarda yapılmaz ise çocuklarda çok ciddi psikolojik hasarlara sebep olabilir.

Çocuk cerrahisi iste bu nedenlerle ayrı bir cerrahi dalı olarak ortaya çıkmıstır. Çocuk cerrahı, aldıgı özel egitimle, anne karnından baslayıp ergenlik döneminin sonuna dek çocuklarda ortaya çıkan kabaca ortopedi, beyin cerrahisi ve kalp-damar cerrahisinin ilgi alanları dısında kalan hemen her sistemdeki cerrahi sorunların tedavisi ile ugrasan cerrahtır. Bunun dısında, çocuk cerrahları ayrıca dogum öncesi saptanan anomaliler ile ilgili kararların alınması için anne-baba adaylarına danısmanlık hizmeti verir. Kabızlık, idrar kaçırma, yineleyen karın agrısı ya da idrar yolu enfeksiyonu gibi aslında tedavisi cerrahi yöntemle olmayan, ancak çocuk cerrahisin ilgi alanına giren sistemlerdeki islev bozuklukları da izler ve tedavi edilebilir. Görüldügü gibi çocuk cerrahisi tıbbın kendine özgü ve önemli özelliklerine sahip genç bir bransıdır. Çocuk cerrahları da gelismeleri yakından takip eden, çocuk psikolojisi ile yakından ilgili, çocukları ameliyat olacak aileler ile empati yapmayı basarabilen, tıbbın farklı birçok birimiyle ortak çalısmaya yatkın ve cerrahi yetenekleri yüksek cerrahlar olarak ülkemiz saglık ordusunda yerlerini almıslardır.

Unutmayalım!

Çocuklarımız bizim gelecegimizdir….