Varikosel

Erkeklerde testisleri besleyen toplar damarların şişerek genişlemesi ve büyümesi olarak tanımlanan varikosel, oldukça yaygın bir tıbbi durum olup genellikle genç erkekleri ve bazen de ergenleri etkilemektedir. 10 yaş altında çok nadirdir. Varikosel %90 oranında sol testiste görülürken, %2 oranında sağ testiste, % 8 oranında ise iki taraflı olarak görülür.

Varikosel belirtileriİ

  • Testis üzerinde şişlik,
  • Kabarıklık,
  • Testislerde terleme ve sıcaklık hissi,
  • Testiste ağrı şeklindedir.

Varikosel, ne yazık ki kendi kendine düzelmez. Şayet tedavi edilmezse hastalık ilerleyebilir ve varikosel boyutunda genişleme, testis boyutlarında küçülme, sperm parametrelerinde giderek daha fazla azalma gibi sonuçlara yol açabilir. Hatta bu durum, kısırlığa dahi yol açabilir.  Ancak bütün varikosel vakalarında sperm üretimi olumsuz etkilenmez. Varikosel, çocuk sahibi olan yetişkinlerde dahi %15 oranında görülmektedir. Kısırlık nedeniyle bir sağlık kuruluşuna başvuran erkeklerin ise yüzde % 30-40’ında varikosel saptanır.

Varikosel ameliyatında amaç, kan akışının normal damarlara yönlendirilmesi için etkilenen damarın sıkıştırılması ya da kapatılmasıdır. Varikosel onarımı, diğer tedavilere nazaran az riskli bir tedavidir.

Varikosel ameliyatı için genellikle açık olarak ve Mikrocerrahi yöntemlerle yapılır. Varikosel ameliyatında bölgede bulunan bütün damarların bağlanması gereklidir. Ameliyatın tek veya çift taraflı olması ve bağlanan damar sayısına bağlı olarak operasyon suresi 1 ila 2,5 saat arasında değişkenlik göstermektedir. Mikrocerrahi yöntemiyle uygulanan varikosel ameliyatlarında ise hastalığın nüks etme ihtimali neredeyse sıfırdır.