Hipospadias

Hipospadias çocuğunuzun pipisinde bir sorun olduğu anlamına gelir. Bu durumda 3 problem ortaya çıkabilir:

  • Çocuğunuzun çişini yaptığı delik pipisininucunda değildir.
  • Normalde pipiyi çepeçevre sarması gerekensünnet derisi pipinin sadece arkasında bulunmaktadır
  • Çocuğunuzun pipisi sertleştiğinde eğrilebilir.

Yukarıda bahsedilen problemler oğlunuzun ayakta çişini yapmasını ve daha ileriki yaşlarda cinsel ilişki kurmasını engelleyebilir. Bu sorunların hepsi yapılacak tamir ameliyatı ile düzeltilebilir.

Doktorunuz çocuğunuzu ameliyata nasıl hazırlamanız gerektiğinizi size anlatacaktır.

Doktorunuz size yapılacak ameliyatı detaylarıylaanlatacak, aklınıza takılan soruları yanıtladıktan sonra sizden ameliyata izin verdiğinizi gösteren onay formunu imzalamanızı isteyecektir. Daha sonra anestezi uzmanı çocuğunuzu muayene edecek ve sizi anestezi uygulaması hakkında bilgilendirecektir.

Çocuğunuz ameliyattan sonra hastanede ortalama 3-4 gün kalacaktır. Eğer çocuğunuzun herhangi bir tıbbi problemi özellikle bildiğiniz bir allerjisi varsa doktorunuzu bu konuda bilgilendirmeyi unutmayın. Lütfen hastaneye gelirken düzenli kullandığınız ilaçlar varsa beraberinizde getirin.

Ameliyatta neler yapılacak ?

Oğlunuza yapılacak ameliyatın amacı oğlunuzun pipisini düzleştirmek, çişini yaptığı deliği pipisinin tepe kısmında yeniden oluşturmak ve fazla sünnet derisini alarak sünnet işlemini gerçekleştirmektir.Ameliyat bitip anestezinin etkisi geçince oğlunuz odasına çıkartılacaktır. Bir kaç saat sonra yiyip içmeye başlayabilir. Oğlunuzun pipisinin üzerinde bir pansuman ve çişini dışarı atan bir tüp (sonda) olacaktır. Bu sonda yaklaşık1 hafta boyunca (7 gün) yerinde kalmalıdır, daha sonra hastaneyekontrole gelerek bunları çıkarttıracaksınız.

Cerrahlar kendinden eriyen dikişler kullandığından dikişleri aldırmanıza gerek yoktur.

Hipospadias tamirinin riskleri nelerdir ?

Hipospadias ameliyatlar bu alanda uzmanlanmış cerrahlar tarafından gerçekleştirilmelidir. Doktorunuz bu konuda olası riskleri en aza indirecek şekilde eğitilmiş tecrübeli bir cerrahtır.

Bütün ameliyatlarda, ameliyat esnasında veya sonrasında düşükte olsa kanama riski vardır. Çok düşük bir ihtimal dahilinde olsa bile bütün anesteziler komplikasyon riski taşımaktadır.

Çocuğunuzun anestezi doktoru ortaya çıkması muhtemel her türlü sorunla başedebilecek şekilde eğitim almış tecrübeli bir doktordur.

Anestezi sonrasında bazı çocuklar kendilerini hasta hissedebilirler. Kusma, baş ağrısı ve başdönmesi görülebilir. Bunlar anestezinin ciddi olmayan ve genellikle kısa bir süre içerisinde düzelen yan etkileridir.Her 10 çocuktan 1’inde eski delik yeniden açılabilir ve oğlunuz iki delikten birden işemeye başlar. Bu durum ameliyat sonrası herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir. Böyle bir durum ortaya çıkarsa oğlunuz yeni bir ameliyata ihtiyaç duyacaktır. Bazen ameliyatla oluşturulan yeni delik çok küçük olabilir, bu durumda yapılacak yeni bir ameliyatla delik genişletilebilir.Sonda mesaneyi tahriş edebilir. Bu ağrılı duruma “mesane spazmı” adı verilir. Bunu azaltmak için oğlunuza ağrı kesicinin yanı sıra mesane spazmına yönelik ilaçlar da verilebilecektir. Sizlerde İstanbul hipospadias tedavisi için bizlere ulaşabilirsiniz.